polecamy
Pytania do
Burmistrza
Jak wydajemy
Twoje podatki

Zapraszamy naszych mieszkańców na wystawę czasową z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, którą zobaczyć można w Muzeum Powiatowym w Nysie do 5 maja br.

Kielcza to niewielka wieś w województwie opolskim, położona na lewym brzegu Małej Panwi. To tutaj w roku 1922 lub 1923 znaleziony został skarb, na który składały się trzy miecze. Szczególnie cenny był jeden z nich, antenowy, o charakterystycznej głowicy w kształcie dwóch niedomkniętych spiral. Miecze trafiły do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (wówczas Oberschlesisches Landesmuseum). Pod koniec drugiej wojny światowej Niemcy w obawie przed zbliżającym się frontem spakowali i ewakuowali najcenniejszą część bytomskich zbiorów archeologicznych. Wówczas miecz z Kielczy zaginął.
W niewyjaśnionych do dziś okolicznościach po 1945 roku fragment tego miecza znalazł się w zbiorach nyskiego muzeum. W 2014 roku Muzeum Powiatowe w Nysie odwiedził badacz i znawca pradziejowego uzbrojenia z epoki brązu – archeolog Michał Bugaj. W uszkodzonym zabytku rozpoznał jednoznacznie, że miecz z naszych muzealnych zbiorów, to fragment zaginionego w 1945 r. miecza z muzeum bytomskiego. Chociaż zachowany tylko w części i zniszczony, wciąż jest bardzo cennym zabytkiem. Mimo że stracił nieco jako eksponat wystawienniczy, zyskał niezwykłą historię, która została opisana w naszym muzealnym wydawnictwie (Michał Bugaj, Miecz z epoki brązu –nie całkiem utracony, nie całkiem odnaleziony, [w:] "Nyskie Szkice Muzealne", t. IX, 2016 r., s. 17-24). Do tej pory podobnych mieczy odkryto w Europie około 180, w Polsce jest ich obecnie 15. Takich mieczy nie wykuwali, lecz odlewali z brązu (stopu miedzi z cyną) metalurdzy przed trzema tysiącami lat. Misternie wykonane i pięknie zdobione, trafiały do rąk najlepszych wojowników i - jak się przypuszcza - ówczesnych wodzów. Przyjmuje się, że kult miecza, nierozerwalnie związany z liczącymi sobie setki i tysiące lat dziejami oręża, zaczął się właśnie w epoce brązu. Na wystawie oprócz „tytułowego” miecza z Kielczy można obejrzeć także pięć innych mieczy z brązu ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

oprac. Mariusz Krawczyk na podst. tekstu Beaty Badury,

konsultacja merytoryczna Michał Bugaj

Miecz_plakat_1800(1).jpeg

×

Wyszukaj w serwisie