polecamy
Pytania do
Burmistrza
Jak wydajemy
Twoje podatki

Wiosenne porządki czas zacząć!

Ale co zrobić ze skoszoną trawą i innymi odpadami z ogrodu ?

 

Wiosną gdy rozpoczynamy pozimowe porządki w ogrodzie i na przydomowych trawnikach pozostaje nam pewna ilość liści, trawy czy gałęzi. Co należy z nimi zrobić? Zgodnie Regulaminem Utrzymania Czystości i  Porządku na terenie gminy Zawadzkie zgrabione liście czy też skoszona trawa nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Jeżeli wystawimy worki z odpadami BIO lub umieścimy odpady BIO w pojemniku przeznaczonym na odpady zmieszane to firma wywozowa takich odpadów od nas nie odbierze. A informacja, że takie odpady były wystawione trafi do Referatu Ochrony  Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Zawadzkiem.

Wszelkie odpady zielone powstające na naszych posesjach powinny zostać poddane kompostowaniu w przydomowych kompostownikach albo należy je oddać podczas odbioru odpadów selektywnie zbieranych zgodnie z przyjętym harmonogramem na rok 2022.

Kompost jest dobrym i naturalnym nawozem. Doskonałym sposobem na wykorzystanie odpadów roślinnych, jest także tanią i łatwą do uzyskania alternatywą dla obornika. Warto w swoim ogrodzie zbudować najprostszy kompostownik i wykorzystywać nawóz kompostowy do uprawy roślin. Dzięki kompostowaniu organiczne "śmieci" można przekształcić w cenny nawóz - zupełnie za darmo. Wystarczy jedynie trochę pracy i odrobina cierpliwości.

Odpady przeznaczone na kompost muszą być biodegradowalne, ale nawet w tej grupie znajdują się wyjątki.

kompostowanie.jpeg

W trakcie kompostowania pamiętaj o kilku zasadach:

  • Warstwa świeżej trawy nie może być zbyt gruba bo łatwo zbija się ona w nieprzepuszczalną warstwę, blokującą dopływ tlenu w głąb pryzmy kompostowej i powodującą gnicie. Dlatego, przed dodaniem do kompostownika należy ją podsuszyć lub układać cienkimi warstwami, przekładając grubszym materiałem, jak rozdrobnione pędy i gałęzie, słoma czy kora.
  • Pamiętaj odpowiednim stopniu rozdrobnienia odpadów dodawanych do kompostu. Optymalna wielkość cząstek do kompostowania naturalnego w pryzmie wynosi 25-40 mm średnicy.
  • Wskazane jest utrzymania odpowiedniej wilgotności dlatego w czasie dłuższych upałów należy zraszać kompost wodą
  • Nie ubijaj kompostu.
  • Unikaj kompostowania liści z roślin porażonych chorobami, gdyż zarodniki wielu chorób zimują właśnie w opadłych liściach. Unikajmy również kompostowania innych chorych części roślin.
  • Niewielka ilość odpadków zwierzęcych na pewno nie zaszkodzi.
  • Odpadki do kompostowania różnią się zawartością azotu, wilgotnością, stopniem zdrewnienia. Materiały ubogie w azot (np. liście), trudniej rozkładające się, przed ułożeniem na kompostowniku należy rozdrobnić i wymieszać nawozami z zawierającymi dużo azotu - saletra amonowa, obornik bydlęcy lub ptasi lub roślinami motylkowymi. Produkując kompost jednolity z kory, trocin, liści lub słomy konieczny jest dodatek azotu, ponieważ materiały te zawierają go bardzo mało.

Kompostowanie należy uznać za najbardziej pożądany sposób unieszkodliwiania odpadów biodegradowalnych - pozwala znacznie zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowisko. Skorzysta na tym środowisko naturalne, a my dodatkowo uzyskamy cenny nawóz, który można wykorzystywać w ogrodzie bez ograniczeń. Dlatego wszystkich, którzy mają taką możliwość, zachęcamy do stosowania tej metody unieszkodliwiania bioodpadów.

×

Wyszukaj w serwisie