polecamy
Pytania do
Burmistrza
Jak wydajemy
Twoje podatki

Obchodzony światowy Dzień Ziemi, który został zapoczątkowany w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Ideą tego święta jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków, czy brakiem wody w wielu częściach świata. W Dzień Ziemi zachęca się do przeciwdziałania zanieczyszczania środowiska i edukowania ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczanie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych.

Jak obchodzić Dzień Ziemi?

  • Zasadźmy drzewo (może być krzew). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy.

  • Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.

  • Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.

  • Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy je do recyklingu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.

  • Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.

  • Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną, a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.

 

 

Mamy jedna planetę, dbajmy o nią każdego dnia, abyśmy mogli cieszyć się jej urokami!

 

 

                                                                                                                                                                             dzien ziemi.jpeg

×

Wyszukaj w serwisie