polecamy
Pytania do
Burmistrza
Jak wydajemy
Twoje podatki

APEL! Grzybiarzu, nie śmieć w lesie!

Wysypujące się z koszy, porzucone w trawach, porozrzucane nad jeziorami i rzekami. Świadectwo obecności ludzi w lesie - śmieci.

To temat wstydliwy, nieprzyjemny, wywołujący negatywne emocje. Po wizycie ludzi w lesie przychodzi czas na wielkie sprzątanie. Najczęściej są to niedojedzone resztki, butelki
i opakowania po produktach spożywczych. W ostatnim czasie maseczki i rękawiczki jednorazowe.

Wysypiska śmieci są stworzone właśnie po to, by w sposób odpowiedzialny składować odpady. Las nie jest takim miejscem. Wyrzucanie śmieci do lasu negatywnie wpływa na rośliny i zwierzęta oraz całe ekosystemy leśne. Wyrzucona puszka lub butelka, może być śmiertelną pułapką dla owadów, które nie będą mogły się z niej wydostać. Jedzenie, które wyrzucamy może mieć negatywny wpływ na układ pokarmowy zwierzyny leśnej. Opakowanie po naszym posiłku, pachnące jeszcze pokarmem, może doprowadzić do śmierci zwierzę, które je połknie.

Dzikie wysypiska śmieci są niebezpieczne, ponieważ mogą być źródłem metali ciężkich, które powodują skażenie gleby i wód podziemnych i powierzchniowych.

Pamiętajmy, że odpady, które po sobie zostawiamy nie są obojętne dla środowiska.

Za wywiezienie śmieci do lasu można dostać mandat do 500 zł.

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych dużego tempa nabiera akcja #zabierz5zlasu, dzięki której sprzątanie leśnych śmieci stało się modne. Wystarczy, że każdy z nas będąc w lesie zabierze choć 5 odpadów i wyrzuci je do swojego pojemnika, a przyroda na pewno się odwdzięczy.

Wybierając się na grzyby do lasu pamiętaj, by mieć ze sobą plecak lub torbę, do której można zapakować śmieci.

×

Wyszukaj w serwisie