polecamy
Pytania do
Burmistrza
Jak wydajemy
Twoje podatki

Każdy użytkownik urządzeń z dostępem do Internetu powinien dbać o własne bezpieczeństwo, między innymi przez aktualizowanie oprogramowania i urządzeń. Aktualizacje dostarczają ulepszone środki bezpieczeństwa, takie jak poprawki do luk w zabezpieczeniach, dodawanie nowych funkcji, naprawianie błędów i poprawianie wydajności urządzeń. Zaniedbanie aktualizacji oprogramowania może narazić użytkownika na cyberataki, ponieważ cyberprzestępcy mogą łatwo wykorzystać znane luki w zabezpieczeniach.

Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego, prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen.pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty. 

Numer 8080 został wprowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji i CERT Polska w celu odbierania od użytkowników SMS-ów, które mogą wydawać się podejrzane, a przede wszystkim w celu analizy linków umieszczonych w treści tych wiadomości, które często kierują do nieprawdziwych witryn internetowych lub fałszywych portali płatności online. 

W styczniu br. do CERT Polska zgłoszono 102 602 podejrzanych wiadomości, w lutym 37 453 zgłoszeń, a w marcu 31 691.

Numer 8080  działa całą dobę. Jeśli otrzymacie Państwo podejrzaną wiadomość, to należy przesłać ją właśnie na ten numer. W odpowiedzi CERT Polska powinien poinformować, czy jest ona prawdziwa, czy to próba oszustwa. 

Przesłanie SMS-a jest bezpłatne (poza granicami Polski koszt jest zgodny z taryfą operatora).

Natomiast podejrzane maile oraz strony internetowe można zgłaszać na adres   lub za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie incydent.cert.pl.

 

Źródło:

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/krajobraz-cyberprzestrzeni

×

Wyszukaj w serwisie