polecamy
Pytania do
Burmistrza
Jak wydajemy
Twoje podatki

TURYSTYKA ROWEROWA I PIESZA

         Na terenie Gminy Zawadzkie głównie na obszarze leśnym zlokalizowanych jest około 65 km tras rowerowych mogących również służyć do pieszych wycieczek. Szkielet sieci ścieżek rowerowych stanowi pięć tzw. tras dalekobieżnych, które stanowią pomost łączący z trasami z innych regionów wchodzących w skład projektu „Rowerem po Śląsku”. Założeniem projektu jest utworzenie rozbudowanej sieci tras rowerowych w obrębie województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

         Wszystkie trasy są bardzo dobrze oznakowane, tablice kierunkowe zawierają informacje o kierunku jazdy oraz o kilometrażu. Oprócz tabliczek kierunkowych w głównych punktach na trasie ustawiono tablice zawierające schemat trasy wraz z prostą mapką, a w miejscach szczególnie godnych uwagi także tablice informacyjne o danym miejscu.

 

znak zwykły
pasek: czarny, zielony, niebieski, żółty   i czerwony

 

znak skrętu prawo / lewo
strzałka: czarna, zielona, niebieska, żółta  i czerwona

 

znak zwykły podwójny
pasek: czarny, zielony, niebieski, żółty   i czerwony

 

drogowskaz kierujący w lewo / prawo
strzałka: czarna, zielona, niebieska, żółta i czerwona

 

znak początkowy / końcowy trasy
kropka: czarna, zielona, niebieska, żółta  i czerwona

 

drogowskaz kierujący  w lewo / prawo do miejsca położonego poza trasą
kontur strzałki: czarny

      

         Oprócz tras dalekobieżnych do dyspozycji amatorów rowerowych podróży jest dziesięć tras lokalnych, które prowadzą do najciekawszych miejsc Gminy Zawadzkie. Wszystkie trasy są należycie oznakowane i przygotowane do użytkowania przez osoby chcące aktywnie spędzić czas.

Mapka interaktywna: 

http://www.gosit.zawadzkie.pl/images/2012mapa.htm

 

         Trasy rowerowe prowadzą wzdłuż doliny Małej Panwi i bogate są w zespoły przyrodniczo-krajobrazowe z malowniczymi meandrami rzeki i licznymi dębami-pomnikami. Przez szczególnie interesujące uroczyska  i obiekty przyrodnicze prowadzą szlaki turystyczne z polami biwakowymi, wiatami i miejscami na ognisko.

         Trasy rowerowe to produkt turystyczny, który podnosi atrakcyjność turystyczną naszej miejscowości, propaguje aktywną formę wypoczynku oraz zdrowego trybu życia. Teraz mieszkańcy oraz goście mogą aktywnie spędzać wolny czas, korzystając z oznakowanej trasy rowerowej.

         Główną trasą na terenie gminy jest trasa nr 19 (Zielona) przebiegająca północnym skrajem gminy, "równolegle" do lewego, a później prawego brzegu Małej Panwi. Przy trasie znajduje się kilka użytków ekologicznych, a w jej pobliżu dwa miejsca odpoczynkowe w pobliżu młynów Thiela i Bombelki oraz miejsce biwakowania w Kielczy. We wschodniej części gminy trasa prowadzi skrajem Kielczy, gdzie warto zwiedzić zabytkowy kościół oraz położone obok grodzisko i drewnianą chatę z ekspozycją muzealną.

Trasa Nr 163 (Niebieska) przebiega zachodnim skrawkiem gminy, tworząca wydłużoną pętlę wokół gminy Kolonowskie. Na terenie gminy Zawadzkie trasa ta przebiega obok zameczku myśliwskiego Kąty, gdzie podziwiać można, liczne dęby - pomniki przyrody, zwłaszcza na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Pod Dębami" oraz nieopodal miejsce odpoczynkowe na wyspie rzeki Mała Panew.

         Dalej trasa 163 przebiega już w gminie Kolonowskie, koło Kociej Góry (użytek ekologiczny), następnie przez lasy mieszane w kierunku malowniczo położonych 5 Stawów Pluderskich, gdzie łączy się ze szlakiem zielonym Nr 19  i prowadzi do odległego o 1 km Regolowca. Miejsce to słynie z dawnej huty z 1790 roku nad Bziniczką. Obecnie na polanie odbywają się od 1982 roku coroczne zloty młodzieży "Śladami Dawnego Hutnictwa", organizowane przez O/PTTK Zawadzkie. Dalej trasa Nr 163 i 19 biegną przez Bzinicę, Haraszowskie do Kolonowskiego.

Trasa Nr 161 (Czarna) odgałęziła się od trasy Nr 19 w Żędowicach prowadząc dalej lasem do Jemielnicy. Koło Hubertusa, w gminie Wielowieś znajdują się: zameczek myśliwski-w którym mieście się obecnie Oddział Rehabilitacyjny Szpitala w Toszku, pomnik w miejscu martyrologii, malowniczy staw i rezerwat przyrody. Tam też trasa 161 przecina trasę Nr 165 (Żółta), prowadzącą od stacji PKP w Zawadzkiem. Przy trasie Nr 165, na południe od Zawadzkiego, znajduje się użytek ekologiczny i źródełko z miejscem odpoczynkowym. Trasa Nr 166 (Czarna) odgałęzia się od trasy Nr 19 w Świerklach, prowadząc przez Zawadzkie (kanał hutniczy, drewniane domy, hotel, restauracje, Nadleśnictwo Zawadzkie) do Kątów.  W Zawadzkiem, przy dworcu PKP, trasa 166 łączy się z trasą Nr 165, a w Kątach z trasą Nr 163 i prowadzi do trasy czerwonej Nr 18.

         Poniżej przedstawiamy wszystkie trasy przebiegające lub łączące się  z gminą Zawadzkie.

 

 

Trasy Rowerowe „Doliny Małej Panwi”przebiegające przez gminę zawadzkie

 

Lp

Nr trasy - kolor

Przebieg trasy – miejscowości z miejscami do zwiedzania zabytków i innych atrakcji turystycznych – miejsca kontaktowe w gminie Zawadzkie

Długość trasy roweroDMP

 Czas przejazdu trasy

1

19 – zielony      

Kielcza (granica woj.) - Kielcza centrum – Żędowice (młyn Thiela) – Leśniczówka Świerkle – Pietraszów – Stawy Pluderskie – Regolowiec – Kolonowskie – Krasiejów (dalej trasa prowadzi przez Ozimek, Turawę do Bierdzan, długość całej trasy od Tarnowskich Gór to ok. 110 km)

40 km

4 – 5 godz.

2

161 – czarny     

Żędowice (m. Thiela) – PKP Żędowice – Leśniczówka Mostki – Barut – Jemielnica

14 km

1,5 2 godz.

3

162 – zielony    

PKP Żędowice – Okrągły Staw (tzw. Kołoteich) - Leśniczówka Mostki – do trasy żółtej

10 km

1 godz.

4

163 – niebieski                                

Kąty (zameczek m) – Regolowiec – kolonowskie – Fosowskie – Staniszcze M. - Krasiejów – Staniszcze Wlk – Jaźwin – Kąty (tzw. niebieska pętla)

42 km

4 – 5 godz.

5

165 – żółty               

Barut (Hubertus) – źródełko – PKP Zawadzkie – Oś. Powstańców Śl. - Leśniczówka Świerkle – Okrągły Staw – Dziewicza Góra

16 km

1,5 – 2 godz.

6

166 – czarny     

Leśniczówka Świerkle – Zawadzkie (Huta) – PKP – Ogródki działkowe – Nadleśnictwo Zawadzkie

9 km

1 godz.

7

167 – czerwony

PKP Kielcza – Kielcza (kościół) – Żędowice (Staw) – Kanał hutniczy – Zawadzkie Stawowa – Opolska – Nowe Osiedle – Kapica – Nadleśnictwo Zawadzkie – Kąty (zameczek Malepartus) -  Grabina (Izba Leśna)

16 km

 

 

 

 

 

 

 

 

Poza naszą gminą, choć niedaleko, przebiega trasa  18 czerwona   z Tarnowskich Gór do Gosławic.

 

 

 

8

18 – czerwony

Tarnowskie Góry – Centawa – Jemielnica – Kolonowskie - Krasiejów – Ozimek – Jedlice – Dylaki – Turawa – Chrząstowice – Suchy Bór – Gosławice

110 km

10 – 11 godz.

 

Odległość podana w tabelce jest orientacyjna, a czas przejazdu tras określono                                    przyjmując prędkość w terenie ok. 10 km/h

×

Wyszukaj w serwisie